Sztuki Walki od bardzo dawna towarzyszą ludziom w każdym zakątku świata. Często mają bardzo mocne podłoże ideologiczne oraz kulturowe. Tradycje związane z nimi przekazywane z pokolenia na pokolenie sprawiały, że sztuki walki przetrwały do dziś, również w ich bardzo zbliżonej do pierwotnej formie. Zdarzają się jednak także sztuki walki, które ewoluują i z czasem nabierają nowocześniejszego charakteru. Są one dostosowywane do obecnych zagrożeń i adaptowane dla większej skuteczności.

Częściowo to sztuki walki miały ogromny wpływ na powstawanie systemów walki kierowanych do służb mundurowych takich jak policja, wojsko, czy też firmy zajmujące się ochroną. Adaptowanie i łączenie technik nie tylko z jednej sztuki walki a z wielu różnych, dawało dobrą bazę do przygotowania systemu umożliwiającego konfrontację w realnych warunkach ulicznych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do ataku uzbrojonego przeciwnika lub kilku agresorów.

System Krav Maga ma swoje korzenie w treningach bokserskich oraz zapaśniczych. W tym momencie jest to bardzo zmodyfikowana i rozszerzona już wiedza, ale sztuki walki miały swój ogromny udział przy rozwoju tego systemu.